BITWIG?

Bitwig studio 1.0

daw bitBitwig to zupełna nowość na rynku cyfrowych stacji roboczych (DAW) przeznaczona do tworzenia muzyki, nagrywania oraz występów na żywo. Nowocześnie skonstruowana platforma pozwala na współpracę z trzema systemami operacyjnymi: Linux, MAC OS X oraz Windows.

Nowoczesny silnik audio pozwala na odpalanie  64/32-bitowych pluginów, jednocześnie chroniąc je poprzez ładowanie do oddzielnych procesów. Co to oznacza? Jeśli wystąpi jakaś usterka w działaniu aplikacji ta nie spowoduje zawieszenia programu.

Na pokładzie aplikacji znajdziemy szereg narzędzi wirtualnych. Wraz z wersją 1.0 otrzymujemy 54 wtyczki. Efekty audio, instrumenty (generatory KICK, SNARE, HIHAT, CLAPS, TOM), syntezatory (FM-4, POLYSYNTH, ORGAN), kontenery do urządzeń i urządzenia modulacyjne.

sample pack

Razem z oprogramowaniem otrzymujemy również dużą bibliotekę brzmień, począwszy od tradycyjnych dźwięków perkusyjnych, brzmień automatów Rolanda, po gotowe LOOPY czy efekty, razem około 3GB brzmień.

Dostępne pakiety brzmień możemy ściągnąć zaraz po zarejestrowaniu naszej kopii produktu. Package Manager (zdjęcie obok) umożliwia wybór ścieżki zapisu plików jak również paczki, które chcemy zainstalować.

Bibliotekę brzmień możemy oczywiście dowolnie rozszerzyć o własne posiadane na dysku sample.

Proces tworzenia muzyki w Bitwig możemy podzielić na dwa widoki: tradycyjny oraz widok sesji w postaci klików audio (podobnie jak w Ableton Live). Dodatkowo (inaczej niż w Ableton Live) oba te widoki mogą być odpalone obok siebie. Daje to niezwykłą łatwość w przemieszczaniu klików czy ścieżek pomiędzy oknami.

views


Jak widać bitwig z jednej strony jest narzędziem łączącym tradycyjne podejście do tworzenia muzyki, a z drugiej nastawiony jest również na pracę z klipami dając tym samym dużą swobodę twórczą przy występach na żywo lub graniu dj setów.

 

Kompletny opis szeregów funkcji, jakie czekają nas w bitwig zostaną opisane w następnych artykułach. Śledź bitwigstudio.pl by być na bieżąco!

do art