001: podstawy

001_mini

Cześć!

Witam w pierwszym tutorialu na mojej stronie. Tutoriale będą mieć formę obrazkowo-opisową. Z założenia nie chce skupiać się na ogromnej ilości tekstu, wprowadzając raczej formę wizualną, tak aby czytelnik nie był przytłoczony ogromną ilością tekstu, który go zanudzi. Z doświadczenia wiem też, że ludzie są raczej niecierpliwi i woleliby wszystko wiedzieć od razu ;-)

Zaczynamy.

01. prosta konfiguracja

BITWIG już z samego założenia jest programem bardzo intuicyjnym i prostym w obsłudze. Okno konfiguracji zawiera tylko niezbędne elementy, poniżej przyjrzymy się wybranym sekcjom.

Przy pierwszej instalacji zostaniemy poproszeni o wybór instalacji paczek brzmień, wybór interfejsu audio, kontrolera (jeśli takowy posiadamy).

Po instalacji możemy wrócić do okien opcji (preferences). Warto zwrócić uwagę na zakładkę PLUG-IN management:

plugin01

02 / 03. okno główne / okno urządzeń

Cała praca w BITWIG odbywa się w jednym oknie. Poszczególne sekcje okien możemy dowolnie skalować (dowolnie rozciągać, czy to okno widoku pianoroll, bibliotekę itd).

Trzy podstawowe sekcje możemy przywołać skrótami klawiszowymi: 1. Okno aranżacji (TAB) 2. Okno miksera (TAB) 3. Okno edycji (shift + TAB)

Domyślny widok jaki ukazuje nam się od razu po włączeniu widoku możemy zobaczyć poniżej:

okno01Pamiętajmy, aby nasz załadowany projekt mógł zostać uruchomiony musimy włączyć silnik audio (pomarańczowa ikona / logo). Jeśli nasza biblioteka mediów aktualnie nie jest widoczna możemy ją szybko wysunąć – klikamy klawisz

Praca w BITWIG rozwiązana jest poprzez panele. Możemy je z łatwością przywołać skrótami klawiszowymi:

  • automatyzacja ścieżki: klawisz A
  • urządzenia: klawisz D
  • edycja pianoroll: klawisz E
  • inspektor: klawisz I
  • launcher (odpalacz klipów): klawisz L
  • mikser: klawisz M
  • podział na launcher i widok ścieżek: klawisz O

Więcej przydatnych skrótów klawiszowych możemy również szybko znaleźć poprzez rozwinięcie całej listy (ctrl + enter)

 

tip

Mając odpalonych kilka projektów możemy poruszać się między nimi poprzez ich zakładki (zupełnie jak w przeglądarce internetowej ;-) ). Pomiędzy projektami możemy do woli przenosić co tylko chcemy. Ścieżki audio, instrumenty, pliki MIDI. Znacząco przyspiesza to pracę i daje zupełnie nowe spojrzenie na pracę nad kilkoma utworami w jednym czasie.

 

 

Przydatne informacje:

CUE markery łatwo aktywujemy wybierając z menu „VIEW”: show cue markers. Nowy marker dodajemy poprzez podwójne kliknięcie w polu nad pierwszą ścieżką.

Każdą ścieżkę możemy dowolnie przeciągać. Domyślnie zmieniamy jej położenie o jedną wartość na siatce. Przytrzymując klawisz shift na obiekcie możemy przesuwać go o wartość dowolną:

3

 Grupowanie ścieżek: na chwilę obecną BITWIG nie posiada funkcji grupowania, jednak kwestię tą można łatwo rozwiązać poprzez utworzenie dodatkowego kanału (sub-mixu), a następnie wysłanie ścieżki na ten kanał.

 

04. biblioteka

browsers

Okno biblioteki zostało również uproszczone do minimum. Cztery główne okna odpowiadają za wybór instrumentów, wtyczek, efektów, sampli, multisampli czy plików MIDI.

W oknie odsłuchu i informacji możemy dostosować poziom głośności, aktywować odsłuch poprzez kliknięcie oraz dopasować odtworzenie sampli do tempa utworu (ikona nutki)

bibo

 

05. narzędzia podstawowe

Narzędzia podstawowe BITWIG będą dobrze znane każdemu, kto już w jakimś stopniu miał wcześniej do czynienia z jakimkolwiek programem DAW.

tipsolo01

 

1. Wybór elementu 2. Wybór określonej sekcji czasowej danego obiektu 3. Pen – rysujemy 4. Gumka 5. Nóż przeznaczony do cięcia obiektów

 

 

 

już niedługo przedstawię dalszą część kursów, na zakończenie jeszcze jeden prosty TIPS:

 

ChPk_gluechlopektx

2