002: automatyzacja cz.1

Przed Wami pierwsza część artykułu dotyczącego automatyzacji w BITWIG, którą podzielę na dwie części (ze względu na jej dość obszerny temat).  W części pierwszej zaczniemy oczywiście od podstaw.

Automatyzacja dla zielonych: automatyzacja to proces polegający na zapisie ruchu wybranego przez nas parametru (przykładowo: ruch gałki filtru, głośność, panorama itd), w taki sposób jak byśmy chcieli zrobić to na żywo. Zapis automatyzacji możemy dokonać w sposób standardowy – poprzez nagrywanie w czasie rzeczywistym za pomocą funkcji record, lub poprzez „rysowanie” danych wartości manualnie.

01. Automatyzacja ścieżek

01

Automatyzacja ścieżek w BITWIG to temat dość rozległy. Może dotyczyć automatyzacji w widoku standardowym, jak i w klipach (o czym będę pisać w następnych artykułach). Dzisiaj zajmiemy się automatyzacją w Arrangement View.

Ok. aby rozpocząć zabawę z automatyzacją musimy posiadać już jakąś gotową ścieżkę w oknie BITWIG. Może to być ścieżka audio lub midi z wybranym przez nas wcześniej instrumentem.

04

Rozwinięte menu podświetli nam ikonę automatyzacji, a wraz z tym otrzymamy dostęp do wyboru dowolnego parametru automatyzacji klipu, wtyczki czy efektów.

1. podświetlona ikona aktywnej automatyzacji
07

2. dodawanie utworzonej automatyzacji do „listy”

3. kasowanie automatyzacji (bezpowrotne)

4. podświetlona ikona „favorite” sprawia, że dana automatyzacja jest widoczna cały czas

5. widok „ulubionych” automatyzacji / lub wszystkich

6. rozwinięcie menu kontekstowego parametrów automatyzacji.

 

Pierwszym sposobem na dodatnie automatyzacji wybranego parametru jest jego wybór spośród rozwijanego menu kontekstowego bezpośrednio pod wtyczką.

 

Wybór parametrów automatyzacji sposobem pierwszym:

11

 

Sposób wyboru parametrów spośród dostępnych na liście jest dobry, ale istnieją jeszcze dwie łatwiejsze metody do automatyzacji naszych klipów.

Metoda druga:

Wybierz w sekcji urządzeń jakąś gałkę, którą chciałbyś poddać automatyzacji, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy „Add Automation Lane” – w ten sposób nasz parametr od razu pojawi się na liście parametrów automatyzacji.

12

 

Metoda trzecia:

trzeci sposób (chyba najłatwiejszy) sprowadza się do kliknięcia wybranego pokrętła na naszym wirtualnym instrumencie. Mając rozwiniętą automatyzację zobaczymy jak zmienia się główny parametr, który możemy automatyzować.

 

11

02. Widoki automatyzacji

Edycję automatyzacji możemy przeprowadzić standardowo w widoku ogólnym ścieżki (pod danym klipem MIDI lub audio) jak też w sposób nieco bardziej komfortowy w oknie edycji (tam gdzie lądują instrumenty oraz efekty)

Wciskając literę A na klawiaturze naszym oczom ukarze się panel automatyzacji, który możemy dowolnie skalować w górę.

13

03. Automatyzacja w praktyce

Jak już wcześniej wspomniałem sposobów na aktywowanie danego parametru, który chcemy podać automatyzacji jest kilka. Sposobów na edycję również mamy kilka, a najlepszym ćwiczeniem jak tego dokonać jest praktyka samemu. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z automatyzacją w innych programach DAW to nie będziesz miał problemów z odnalezieniem się w BITWIG. Natomiast jeśli BITWIG jest twoim pierwszym programem muzycznym z jakim miałeś styczność przeczytaj kilka pomocnych informacji, które przygotowałem:

 

16

Jak wygląda użycie powyższych czynności w praktyce?

A) 1. Pojedyńczy KLIK na linii 2. podwójny KLIK na obszarze oraz 3. ALT dla płynnego załamania

16

B) jeśli wciśniesz 3 (i użyjesz funkcji PEN) możesz rysować wykres automatyzacji jak tylko chcesz ;-)

17

C) tworząc kilka punktów automatyzacji, a następnie zaznaczając je wszystkie – możemy je przesunąć w dowolne miejsce. Przytrzymując ALT na wierzchołkach punktów edycji możemy płynnie zmienić kształt obu linii jednocześnie.

18

 

Nagrywanie automatyzacji

w BITWIG jest dziecinnie proste. Wystarczy kliknąć ikonę nagrywania (podświetli się na czerwono) po czym w czasie odtwarzania nagrania każdy nasz ruch / zmiana parametru zostanie „na żywo” zapisana w sekcji automatyzacji.

17a

nagrywać automatyzację możemy na trzy różne sposoby. 1. LATCH, 2. TOUCH, 3. WRITE

19

Funkcja Latch:

wybierając tą opcję nagrywanie naszej automatyzacji rozpoczyna się od momentu dotknięcia parametru (gałki) i kończy się w momencie wyłączenia nagrywania. Puszczając gałkę pozycja automatyzacji pozostaje w miejscu (nagrywanie trwa dalej)

Funkcja Touch:

Funkcja rozpoczyna nagrywanie tak jak funkcja Latch, z tą różnicą, że nagrywanie kończy się w momencie puszczenia gałki danego parametru.

Funkcja Write: nagrywanie rozpoczyna się w momencie włączenia odtwarzania, kończy gdy wyłączymy. Jeśli mamy obecnie zapisaną automatyzację zostanie ona nadpisana.

 

W następnym tutorialu przyjrzymy się bliżej automatyzacji w pracy z klipami. Stay tuned ;-)