WTYCZKI W BITWIG

01. ogólnie o wtyczkach w BITWIG

 

Panel urządzeń w BITWIG spełnia rolę panelu, w którym możemy instalować zarówno instrumenty, jak i efekty, które będą działać z tym instrumentem.  Domyślnie po uruchomieniu panel jest pusty. Wtyczki możemy aktywować w dwojaki sposób. Poprzez przeciągnięcie ich z biblioteki, lub poprzez aktywację za pomocą ikony +

1_gross

po załadowaniu pierwszego instrumentu przycisk + uaktywnia nam efekty pokładowe BITWIG. Załadowane efekty możemy dowolnie przesuwać miejscami, co ma istotny wpływ na to jak dany efekt może zabrzmieć.

dla przykładu: chcemy użyć pokładowego arpeggiatora dla jakiegoś wirtualnego syntezatora. W tym celu musimy umieścić go PRZED wtyczką (inaczej będzie nieaktywny)

4

każda wtyczka posiada swoją bazę presetów, którą możemy dowolnie modyfikować, jak i zapisywać swoje gotowe wzorce.

Wtyczki efektów możemy inicjować w panelu urządzeń oddzielnie, jednak warto wspomnieć, że pokładowe syntezatory posiadają również sekcję efektów, do której możemy bezpośrednio przypisać dowolne efekty BITWIG:

6

modulacja MACRO:

macroknobs_mini

 

Po rozwinięciu menu wyboru presetów naszym oczom ukazuje się również 8 gałek modulacji macro.

Czym jest ta modulacja?

Do każdej gałki możemy przypisać dowolną liczbę modulacji parametrów wtyczki, a następnie za pomocą tej jednej kontrolować ich zmianę.

 

Macro. Jak to wygląda w praktyce?

po kliknięciu aktywatora, który zmieni barwę na lekko niebieską możemy zmienić dowolnie wartości wybranych przez nas elementów.

7

a co z wtyczkami VST?

vst_mini2

 

wtyczki VST

BITWIG obsługuje zarówno wtyczki 32, jak i 64-bitowe.

Jak każdy inny program tego typu oferuje widok standardowy, oraz – tutaj nietypowo: widok uproszczony, przygotowany przez programistów BITWIG.

Widok uproszczony daje nam dostęp do parametrów wtyczki, bez konieczności przywracania jej oryginalnego interfejsu.

 

 

instrument layer czyli wykreuj zupełnie nowe barwy:

czym jest łączenie warstw? Funkcja ta umożliwia stworzenie nowych barw dźwięku nakładając na siebie brzmienia różnych wtyczek jednocześnie.

layersedit2

Oczywiście to wszystko tylko kropla w morzu możliwości pracy z wtyczkami w BITWIG. W kolejnych artykułach będziemy przyglądali się bliżej poszczególnym funkcjom programu. Stay tuned! ;-)